IAU100 Karanlık Gökyüzü Elçileri Programı

Karanlık gökyüzü önemini tanıtmak için bir IAU Karanlık Gökyüzü Elçisi olun

IAU100’ün “Herkes İçin Karanlık Gökyüzü” projesi, sessiz ve karanlık gökyüzünün korunması konusunda farkındalığı arttırmayı ve gelecek nesillerin gerçek gece gökyüzüne erişim hakkını korumayı amaçlamaktadır. Proje kapsamında, karanlık gökyüzünü korumak için IAU Karanlık Gökyüzü Elçisi olma kampanyası başlatıldı.

© Sze-leung Cheung

IAU100 Karanlık Gökyüzü Elçileri, dünyadaki meraklıları karanlık gökyüzü savunucusu olmaya ve ışık kirliliği endişesini yaymaya davet eden bir programdır. Karanlık Gökyüzü Elçileri, diğer insanları etkinliklere katılmaya teşvik ederken olayları ağları üzerinden organize etmeye ve yaymaya yardımcı olur. Bu program aynı zamanda benzer etkinlikleri destekleyen bir ortamı teşvik eder ve etkinliklerin görünürlüğünü arttırır. Karanlık gökyüzünün korumasını teşvik etmekle ilgilenen bireyler veya kuruluşlar (önceki deneyimlere dayanarak) için üç katılım düzeyi vardır. Bireyleri ve örgütleri karanlık gökyüzü elçisi olarak kaydolmaya ve faaliyetler düzenlemeye teşvik ediyoruz. Örneğin, elçiler, ışığın ve ilgili teknolojilerin bilim, kültür ve sanat, eğitim ve sürdürülebilir kalkınmadaki hayati rolünü kutlayan uluslararası bir girişim olan UNESCO Uluslararası Işık Günü etrafında etkinlikler düzenleyebilirler.

Aynı zamanda eğitimcileri ve karanlık gökyüzü savunucularını, karanlık gökyüzü kaynaklarını kaynak portalı ile paylaşmak için davet ediyoruz.


IAU Karanlık Gökyüzü Elçileri Programı

Özet

IAU100 Karanlık Gökyüzü Elçileri, dünyadaki meraklıları karanlık gökyüzü savunucusu olmaya ve ışık kirliliği endişesini yaymaya davet eden bir programdır. Karanlık Gökyüzü Elçileri, çeşitli etkinlikler düzenler, başkalarının etkinlik yapmasını ve/veya etkinliklerin duyurulmasını sağlar. Programa katılarak destekleyici bir ortam yaratabilir ve aynı zamanda etkinliklerin görünürlüğünü sağlayabilir.

Kimler katılabilir?

Karanlık gökyüzünün korunmasını teşvik etmek isteyen ve bize katılmak için en az bir karanlık gökyüzü ile ilgili etkinlik düzenleyen bireyleri veya kuruluşları içtenlikle bekliyoruz.

Kategoriler

Farklı katılım düzeylerine yönelik üç kategori var. Gümüş Seviye bir başlangıç noktası olabilir ve olaylara veya farkındalığı yayan diğer etkinliklere daha fazla zamana ve yeteneğe katkıda bulunduğunuzda, statünüz karanlık gökyüzü eylemlerinin veya olaylarının organizasyon tecrübesiyle Altın Seviyesine ve nihayetinde Platin Seviyesine çıkar.


Aşağıdaki kategorilerin tanımı sunulmaktadır:

Gümüş; En az 1 karanlık gökyüzü ile ilgili etkinlik veya eylem düzenleyen veya ev sahipliği yapan herkes veya herhangi bir kuruluş.

Altın; En az 12 karanlık gökyüzü ile ilgili etkinlik veya eylem düzenleyen veya ev sahipliği yapan kişi veya kuruluş.

Platin; En az 24 karanlık gökyüzü ile ilgili etkinlik veya etkinlik düzenleyen veya ev sahipliği yapan herkes veya herhangi bir kuruluş.


Görev
Karanlık Gökyüzü Elçileri, aşağıdakilerden herhangi birini yapmaları için başkalarını yöneterek veya motive ederek, karanlık gökyüzünü korumanın önemini destekleyecektir:

 • Sınıf veya sınıf dışı eğitim faaliyetleri yürütmek (örneğin, darkskies4all.org’a bağlı kaynakları kullanma veya atölye çalışmaları sağlamak için Geceyi Açın kitini kullanma)
 • Öğretmen eğitimi veya topluluk atölyeleri düzenlenmesi.
 • 16 Mayıs Uluslararası Işık Günü’nde eylemlerin organize edilmesi
 • Karanlık gökyüzü kampanyalarına katılım veya reklam verilmesi (Geceleyin Dünya gibi).
 • Işık kirliliği hakkında sunum yapılması.
 • Kötü aydınlatmaların belirlenmesi, yerel yönetimleri bilgi verilmesi ve nedenlerinin açıklanması.
 • Gazetecilerin farkındalığın arttırılması.
 • Aydınlatma düzenlemelerini savunulması veya gece gökyüzünü izlenmesi.
 • İyi aydınlatma konusunda komşularınızla konuşulması.
 • Karanlık Gökyüzü mesajlarını topluluklarla paylaşılması.
 • Sosyal medyada makale yazılması veya tanıtılması.
 • Aydınlatma kullanımının en iyi uygulamalarını teşvik edilmesi (tam kesme armatürleri kullanın, düşük renk sıcaklığı <3000K aydınlatma, mavi-zengin beyaz LED’ler yok)

… ve diğer yenilikçi fikirler.

Neden katılmalıyım?

 • Çok basit, katılmalısınız çünkü hepimiz karanlık gökyüzünü seviyoruz ve karanlık gökyüzünü korumak istiyoruz.
 • Bu program sayesinde, tüm elçiler arasında ortak eylemler daha büyük bir etki yaratabilir.
 • En az bir etkinlik düzenleyen herkes sertifika alacaktır.

Daha fazla ayrıntı var mı?

 • Programa katılan tüm üyelere etkinliklerinizi, eylemlerinizi ve hikayelerinizi tanıtmak için kişisel bir profil sayfası ayrılacaktır.
 • Aramızdaki deneyimleri paylaşmak için çevrimiçi topluluklar oluşturulacak.
 • Bu toplu çabayı birbirini tamamlayıcı ve destekleyici hale getirmek için karanlık gökyüzü koruma ortaklarıyla çok yakın çalışıyoruz.
 • Karanlık gökyüzü koruma uzun vadeli bir çabadır ve uzun vadeli bir ağa ihtiyacımız var.

Bu proje 2019’dan sonra bitmeyecek ve 2019 sadece bir başlangıç olacaktır.

Karanlık gökyüzü elçisi olabilmek için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz (İngilizce);

https://darkskies4all.org/users/signup/

IAU Karanlık Gökyüzü Elçileri Program Sayfası