IAU100 Sık Sorulan Sorular

 

S1: IAU100 nedir?

C1: 2019’da Uluslararası Astronomi Birliği (IAU) 100. yıldönümünü (IAU100) kutluyor. Bu dönüm noktasını kutlamak için IAU, “Aynı Gökyüzü Altında” teması altında yüzyıl boyunca yapılan astronomi keşifleri ile ilgili farkındalığı artırmanın yanı sıra astronomi eğitimini, gelişimini ve diplomasisini desteklemek ve geliştirmek için yıl boyu süren bir kutlama düzenliyor.


S2: IAU100 için kimler çalışıyor?

C2: Bu girişimi koordine etmek için IAU, dünya genelindeki işbirlikçileri ile bir araya gelerek IAU100 Eylem Biriminin (IAU Task Force) yanı sıra Leiden Gözlemevi’nde (Hollanda) IAU100 Sekreterliğini de kurmuştur. Türkiye’de etkinlikler IAU’nun Türkiye temsilcisi olan Türk Astronomi Derneği tarafından koordine ediliyor.


S3: Etkinlikler ne zaman başlayacak?

C3: IAU100 etkinlikleri, Ağustos 2018’de Viyana’daki (Avusturya) IAU Genel Kurulunda resmen başlatılmış olup 2019 yılı boyunca sürdürülecektir.


S4: Hedeflerine nasıl ulaşacak?

C4: Dünya çapında projeler düzenleyerek, yüzyıl kutlamalarıyla astronomi ve bilime dünya genelinde ilgi uyandıracaktır.  Bu etkinlikler ve aktiviteler ile astronomi topluluklarına, ulusal bilim örgütlerine, toplumlara, kanun yapıcılara, öğrencilere, ailelere ve halka ulaşılacaktır.


S5: Nereden bilgi edinebilirim?

C5: IAU100 Sekreterliği, IAU100 ve etkinlikleri hakkında daha fazla bilgi veren bir web sitesi kurdu. Girişimler ile ilgili en son güncellemeler için https://www.iau-100.org  adresini ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca Türkiye’deki etkinlikler ve Türkçe bilgiler için Türk Astronomi Derneği’nin hazırladığı http://iau100.tad.org.tr adresini de ziyaret edebilirsiniz.


S6: IAU100 konuları nelerdir?

C6: IAU100 Dünya genelinde yapılacaklar, IAU100’ün ana hedeflerine ulaşmaya yardımcı olacak özel temalar (IAU100 Temaları) altında planlanmıştır. Temalar: Yıldız Partileri, IAU Kutlamaları, Astronomi Eğitimi, Kapsayıcı Astronomi, Astronominin Doğal ve Kültürel Mirası, Genel Göreliliğin 100 yılı: Tutulma, Yeni Dünyalar: ‘Yalnız mıyız?’, Astronomi ve Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri.


S7: IAU100 Dünya Geneli Projeleri nelerdir?

C7: IAU100 Dünya Geneli Projeleri, girişimin hedeflerine ulaşmak için sekiz farklı tema altında geliştirilen ulusal, bölgesel ve uluslararası düzeydeki koordineli etkinliklerdir.


S8: Ülkemde, IAU100 hakkında daha fazla bilgiyi nasıl ulaşabilirim?

C8: IAU100 Dünya Geneli Projeleri uygulayacak ve ulusal etkinlik ve etkinlikler düzenleyecek 86 IAU100 Ulusal Komite bulunmaktadır. Bu komitelere buradan ulaşabilirsiniz:

https://www.iau-100.org/nodes

veya ülkeye göre etkinlikleri buradan arayabilirsiniz:

https://www.iau-100.org/events

Türkiye’deki etkinlikler ve ilgili kişiler için http://iau100.tad.org.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.


S9: Ülkemde IAU100 etkinliklerine katılmak istiyorum. Onları nerede bulabilirim?

C9: Etkinlikler sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz: https://www.iau-100.org/events ve kayıtlı etkinlikleri ülke bazında arayabilirsiniz. Türkiye’deki etkinlikler için http://iau100.tad.org.tr adresini ziyaret edin. Eğlenin ve kutlamaların tadını çıkarın!


S10: Bir IAU100 etkinliği düzenliyorum. Nereden kayıt olabilirim? Bunu neden yapmam gerekir?

C10: Etkinliğinizi buradan kaydedebilir ve gönderebilirsiniz:

https://goo.gl/forms/NYvKG70YHdZmAual2

İletişim ekibimiz, kayıtlı etkinliğinizin tanıtımına yardımcı olacak – Dr. Sinan ALİŞ (NOC-Türkiye) salis@istanbul.edu.tr  adresine bir e-posta gönderin.


S11: Ülkem IAU100 Ulusal Temsilciliğinde temsil edilmiyor ve ülkemde bir komite kurmak istiyorum.

C11: Bir IAU100 Ulusal Komitesi oluşturmak için sorularınız için lütfen iletişime geçiniz.

rivero@strw.leidenuniv.nl.


S12: “Aynı Gökyüzü Altında 100 Yıl” ne demektir?

C12: IAU100 girişimi, astronomi ile ilgili son bilimsel ve teknolojik keşifleri kutluyor. Kutlamalar, eğitim, gelişim ve diplomasi için astronominin önemini vurguluyor ve bunun için, astronominin bizi sınırların ötesinde bir araya getirdiğini göstermenin bir yolu olarak hepimizin “Aynı Gökyüzünün Altında” olduğumuzu vurgulamak istiyoruz.


S13: IAU 100 yıldönümünü neden kutlamalıyım?

C13: IAU 100 yaşını doldururken, aynı zamanda 100 yıllık modern astronomiyi, bilimsel başarılarını, toplumun kalkınması  için katkısı ve ilgisini kutladığımız anlamına geliyor.


S14: Ben;  Amatör Astronom, Profesyonel Astronom, Eğitimci, …? Benim için özel bir etkinlik var mı?

C14: Amatör bir astronomsanız …

Amatör astronomların astronomi faaliyetleri düzenlenmesinde önemli bir rol oynamalarını destekliyoruz. Amatör bir astronom olarak, 10-13 Ocak 2019’da, 100 Saat  Astronomi  etkinliklerine ve bu 100 saatlik süre boyunca dünya genelindeki astronomi ile ilgili etkinliklere katılabilirsiniz. 20 Temmuz 2019’da “Ay’a İnişin 50. Yıl Dönümü” olduğundan bu günde dünya genelinde insanların Ay gözlemlerini kutlamaları desteklenecektir.

Eğer bir eğitimciyseniz …

Dünya Geneli Projeler altında çeşitli aktiviteler ve kaynaklar bulabilirsiniz. Dünya genelinde yetenekli gençleri astronomide kütle çekimi hakkında bilgilendirmeye ve iletişim kurmaya teşvik eden Einstein Okulları’nda yer alabilirsiniz.

Profesyonel bir astronomsanız …

Bölgenizde astronomi geliştirmek için neler yapılabileceği konusunda tavsiyeleriniz için IAU100 Ulusal Komiteniz ile iletişime geçebilir veya yeni fikirler paylaşabilirsiniz. Diğer amatör astronomlarla birlikte, IAU100 temalarının altında halk bilimi, bilim-toplum ve eğitim etkinliklerini destekleyebilirsiniz.


S15: Kurumum/Kuruluşum IAU100 sponsoru veya ortağı olmak istiyor. Nasıl katılabilirim?

C15: IAU ile ortak olmak için sayısız fırsat var. İşbirlikçiler; organize etkinlikler, çevrimiçi etkinlik ve tüm IAU100 medya kapsama alanıyla muazzam etki sağlayacaktır. Birden çok görev planladık.


S16: IAU100 etkinliği için bir düşüncem var, nasıl destek bulabilirim?

C16: Yeni bir düşünceniz varsa ve Dünya Genelinde Projeler sayfalarında listelenmiyorsa, kendi ülkenizdeki IAU100 Ulusal Komitesi ile temasa geçin ve fikirlerinizi sunun. IAU Türkiye Ulusal Bilim-Toplum Koordinatörü Dr. Sinan ALİŞ’e salis@istanbul.edu.tr adresinden ulaşabilir veya Türk Astronomi Derneği’nin http://iau100.tad.org.tr sitesini inceleyebilirsiniz.


S17: Öğretmenim, gayri resmi bir eğitimciyim … Benim için ne tür kaynaklar var?

C17: Resmi ve gayri resmi eğitimcilere ithafen birkaç IAU projesi var. Dünya Geneli Projeleri ve kaynakları buradan bulabilirsiniz: https://www.iau-100.org/projects


S18: Nasıl dahil olabilirim?

C18: IAU100 etkinlikleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için, lütfen rivero@strw.leidenuniv.nl adresinden Sekreterlik ile iletişime geçin ya da IAU100 web sitesini www.iau.org/iau100 veya IAU100 Türkiye websitesini http://iau100.tad.org.tr ziyaret edin.


S19: Etkinliklerimi toplulukla paylaşmak istiyorum, nasıl yapabilirim?

C19: IAU100 aktiviteleri uluslararası kapsamda olacak, ancak her şey sizin yerel komitenizle başlıyor! Yüzyılın astronomik keşiflerini nasıl kutlayacağınızı söyleyin! Etkinliğinizi, Etkinlik Takvimimize kaydedebilir veya planladıklarını paylaşmak için iletişim ekibimize ulaşabilirsiniz. Etkinliğinizi bildirmek için aşağıdaki formu doldurun: https://goo.gl/forms/NYvKG70YHdZmAual2 ve IAU Türkiye Ulusal Bilim-Toplum Koordinatörü Dr. Sinan Aliş ile bağlantıya geçin (salis@istanbul.edu.tr).