NameExoWorlds2022

Uluslararası Astronomi Birliği (IAU) 2015 ve 2019’daki etkinliklerden sonra yeni bir ötegezegen isimlendirme kampanyası başlattı. NameExoWorlds2022 olarak adlandırılan bu kampanya kapsamında 20 yıldız ve ötegezegeni isimlendirilecek.

2019’da IAU 100. yıl etkinlikleri kapsamında yürütülen kampanya ile WASP-52 yıldızına Anadolu, WASP-52b gezegenine de Göktürk adı verilmişti.

Kimler Katılabilir?

NameExoWorlds2022 ötegezegen isimlendirme kampanyasına Türkiye’den herkes katılabilir. Katılmak isteyenler bir takım oluşturarak aşağıda belirtilen 20 yıldız/ötegezegen sisteminden seçtikleri biri için isim önerilerinde bulunabilirler.

Kampanyaya katılacak takımlar, öğrenciler, öğretmenler, astronomlar, uzay bilimciler gibi gruplardan kişilerden oluşabilir.

Önerilerinizi göndermek için UZATILMIŞ SON TARİH: 11 Aralık 2022.

İsim Önerileri İçin Dikkat Edilmesi Gereken Kurallar

Nasıl Katılabilirsiniz?

  1. Takımınızı oluşturun.
  2. NameExoWorlds2022 kampanyasından bir yıldız/ötegezegen sistemi seçin.
  3. Ötegezegenler hakkında bir bilim-toplum etkinliği düzenleyin. Etkinlik bir bilim insanının konuşması, ötegezegenler hakkında bilgilendirme, ötegezegen keşifleri hakkında olabilir.
  4. Yaptığınız etkinlik ve isimlendirme öneriniz hakkında bir rapor hazırlayın (maksimum 300 kelime uzunluğunda). Ayrıca önerdiğiniz isimleri neden seçtiğinizi açıklayan bir video hazırlayın. Videonuzda İngilizce altyazılar olmalı ve video 3 dakikayı geçmemeli.
  5. İsim önerilerinizi bu form ile iletin.

İsimler Nasıl Belirlenecek?

Takımlar tarafından IAU’ya iletilen öneriler, öncelikle IAU Türkiye Ulusal Bilim-Toplum Koordinatörü (NOC-Turkey) liderliğindeki ekip tarafından değerlendirilecek.

NameExoWorlds2022 Ulusal Komitesi
Dr. Öğr. Üyesi Sinan ALİŞ, İstanbul Üniversitesi, NOC-Turkey
Dr. Öğr. Üyesi Ayşegül F. Yelkenci, İstanbul Kültür Üniversitesi, NAEC-Turkey
Prof. Dr. İbrahim KÜÇÜK, Türkiye Uzay Ajansı
Doç. Dr. Özgür BAŞTÜRK, Ankara Üniversitesi
Dr. Alper K. ATEŞ, İSTEK Belde Okulları

Kurallara uygun olarak yapılan öneriler arasından bir asıl ve iki yedek isimlendirme önerileri IAU’ya iletilecek. IAU NameExoWorlds2022 Komitesi 20 ötegezegenle ilgili nihai isimlendirmeye karar verecek.

Sonuçlar 20 Mart 2023’te duyurulacak.

İLETİŞİM
NameExoWorlds2022 ötegezegen isimlendirme kampanyası ile ilgili sorularınız için Dr. Öğr. Üyesi Sinan Aliş (NOC-Turkey) ile iletişime geçebilirsiniz.