100 Saat Astronomi Etkinliği Düzenleyenleri ve Katılımcıları İçin Ödüller

Romanya’da Evreni Anlayalım etkinliğinde teleskop kullanmayı öğrenen çocuklar / Yayınlayan: Evreni Anlayalım

10-13 Ocak 2019’da yapılacak olan 100 Saat Astronomi dünya geneli etkinliğine daha fazla katılım ve heyecan yaratmak için dört yeni ödül kategorisi oluşturuldu.

2019’da yüzüncü yıl IAU100 kutlamalarını başlatmak için 100 Saat Astronomi etkinliği amatör ve profesyonel astronomları, astronomi meraklılarını ve genel halkı astronomiye ve uzaya olan heveslerini paylaşmak için bir araya getirecek.

Astronomi ile ilgili her türde ve süredeki etkinliği kayıt yaptırmaya davet ediyoruz. Olası etkinlikler arasında çalıştaylar, turlar, konuşmalar, gökyüzü gözlem etkinlikleri, sınıf projeleri, konferanslar, filmler, saha gezileri, sanat projeleri ve daha fazlası yer alıyor!

100 Saat Astronomi etkinliği düzenleyenleri ve katılımcılar için oluşturulan yeni ödül kategorileri şunlardır:

Etkinlik Katılımcıları için Ödüller

Sosyal Medya Ödülü

Etkinlik katılımcıları, 100 Saat Astronomi etkinliği sırasında #IAU100 ve #100HoursOfAstronomy etiketlerini kullanarak sosyal medyada resim paylaşarak ödül çekilişine otomatik olarak katılabilirler. Seçilen 2 kazananın her biri bir Celestron Firstscope alacak.

Etkinlik Düzenleyenler İçin Ödüller

Etkinlik düzenleyenler etkinliklerinin bitiminde kısa bir anketi tamamlamaya davet edilecekler. Bu yanıtlar, astronomi eğitimi ve bilim-toplum etkinliklerini sürdürebilmek için ödül paketleri ile ödüllendirilecek olan kazanan etkinlik düzenleyenlerini seçmek için kullanılacaktır.

“Herkes İçin Astronomi” Ödülü

IAU100 temalarından biri Kapsayıcı Astronomi’dir. Bu ödül, astronomi etkinliğinde kapsayıcılık, çeşitlilik ve eşitliği en çok göz önünde tutan –özellikle az hizmet gören azınlıklar için– etkinliğe layık görülmüştür.

Burada kapsayıcı etkinliklerin nasıl düzenleneceğine dair öneriler bulabilirsiniz.

1.’ye; bir Celestron 6-inç SE NexStar Bilgisayarlı Schmidt-Cassegrain teleskop, 100 Saat Astronomi sırasında  kazanan etkinliğin bulunduğu yerleşimde yıldızların konumlarını gösteren özel bir yıldız haritası, Ay’ın 3-boyutlu bir modeli ve Brüksel’deki IAU100 resmi açılış etkinliğine davet (kendi masraflarını karşılayarak).

2.’ye; 100 Saat Astronomi sırasında kazanan etkinliğin bulunduğu yerleşimde yıldızların konumlarını gösteren özel bir yıldız haritası ve 3-boyutlu Ay modeli.

En Yenilikçi Etkinlik Ödülü

Bu ödül, astronomi ile ilgili olarak en eşsiz, yenilikçi, etkileyici ve eğitici etkinliğe verilir.

1.’ye; bir Celestron 6-inç SE NexStar Bilgisayarlı Schmidt-Cassegrain teleskop, 100 Saat Astronomi sırasında kazanan etkinliğin bulunduğu yerleşimde yıldızların konumlarını gösteren özel bir yıldız haritası, Ay’ın 3-boyutlu bir modeli ve Brüksel’deki IAU100 resmi açılış etkinliğine davet (kendi masraflarını karşılayarak).

2.’ye; 100 Saat Astronomi sırasında kazanan etkinliğin bulunduğu yerleşimde yıldızların konumlarını gösteren özel bir yıldız haritası ve Ay’ın 3-boyutlu bir modeli.

En Kalabalık 100 Saat Astronomi Etkinliği Katılım Ödülü

Bu ödül, 10-13 Ocak 2019 tarihleri arasında 100 Saat Astronomi boyunca halkın en çok katılım gösterdiği etkinliğe verilecektir (grup fotoğrafı gerekir).

1.’ye; bir Celestron 6-inç SE NexStar Bilgisayarlı Schmidt-Cassegrain teleskop, 100 Saat Astronomi sırasında kazanan etkinliğin bulunduğu yerleşimde yıldızların konumlarını gösteren özel bir yıldız haritası, Ay’ın 3-boyutlu bir modeli  ve Brüksel’deki IAU100 resmi açılış etkinliğine davet (kendi masraflarını karşılayarak).

2.’ye; 100 Saat Astronomi sırasında kazanan etkinliğin bulunduğu yerleşimde yıldızların konumlarını gösteren özel bir yıldız haritası ve Ay’ın 3-boyutlu bir modeli.

Ödül kazananların tümü ayrıca bir IAU100 takvimi ve çeşitli eğitim materyalleri alacaklar.

Ödüller sadece 100 Saat Astronomi etkinliği için resmi olarak kayıtlı olan etkinliklere verilecektir. 100 Saat Astronomi etkinlik sitesi de etkinlik düzenleyenleri için çeşitli materyaller ve kaynaklar sağlamaktadır. Bir etkinlik veya organizasyon düzenlemek istemeyenler kayıtlı etkinlik listesine göz atarak mevcut bir etkinliğe katılabilirler.

Yarışma Kuralları

  • Yarışma düzenleyicilerinin yarışmada herhangi bir husus ile ilgili kararları, başvuruların uygunluğu veya diskalifiye edilmesi, yorumlar veya görseller nihaidir ve temyiz edilemez.
  • Yarışmacılar, yürütülmekte olan 100 Saat Astronomi etkinliği yarışmasına bilgi ibraz ederek, adlarının ve yarışma ile ilgili bilgilerin, düzenleyiciler ve/veya ortakları tarafından, yarışmayı ve kazananlarını tanıtmak amacıyla herhangi bir yayın ya da tanıtım materyalinde kullanımını, çoğaltılmasını, yayınlanmasını, iletilmesini ve dağıtılmasını kabul ederler.
  • IAU100, yarışma hakkında herhangi bir vakitte önceden duyurmadan değişiklik yapma, yarışmaya geçici olarak ara verme veya herhangi bir savunma yapmaksızın ve sorumlu tutulmaksızın yarışmayı iptal etme hakkını saklı tutar. Herhangi bir kayıp veya tazminat talep edilemez.

 

İletişim

Dr. Sinan Aliş
IAU Türkiye Ulusal Bilim-Toplum Koordinatörü
Türk Astronomi Derneği Genel Sekreteri
salis@istanbul.edu.tr

Bethany Downer
100 Saat Astronomi Etkinlik Koordinatörü
downer@strw.leidenuniv.nl

Jorge Rivero González
IAU100 Koordinatörü
rivero@strw.leidenuniv.nl