“Aynı Gökyüzü Altında” Konulu Kısa Hikaye Yarışması

Uluslararası Astronomi Birliği (IAU) genç biliminsanların da IAU etkinliklerine dahil olmalarını istiyor. Bu hikaye yarışması “Aynı Gökyüzü Altında” ve “İlham Veren Yıldızlar” temaları ile düzenleniyor ve gençlerin yaratıcılığını ve hayal gücünü harekete geçirmeyi hedefliyor.

Yarışmaya katılanlar Brüksel’de düzenlenecek IAU100 açılış etkinliğine katılma şansını elde edecekler. IAU100 Aynı Gökyüzü Altında Etkinliği 11-13 Nisan 2019 tarihlerinde Brüksel’deki Akademi Sarayı’nda gerçekleşecek.

Hikaye yarışmasına lisansyüksek lisans ve doktora düzeyindeki tüm astronomi öğrencileri katılabilir.

Kişisel hikaye, kısa bilim-kurgu, fabl, anektod, deneme, kısa diyalog gibi her türden hikaye ile başvuru yapılabilir. Hikayelerin uzunluğu başlık hariç maksimum 150 kelime ile sınırlı olmak zorunda. Hikayeler İngilizce yazılmak zorunda ve yazım denetiminden geçmiş olmalılar; yazım hataları olan başvurular değerlendirmeye alınmayacak.

Başvurular iki kategori halinde yapılabilir:

1) Aynı Gökyüzü Altında: Bu kategoriye gönderilecek hikayeler astronominin insanları bir araya getirme potansiyelini göstermeli.

2) İlham Veren Yıldızlar: Bu kategoriye gönderilecek hikayeler astronominin eşitlik, kapsayıcılık ve çeşitlilikteki rolünü vurgulamalı.

Her kategori için verilecek ödüller aşağıdaki gibidir:

  • Birincilik Ödülü: IAU’nun Brüksel’deki 100. kuruluş yılı resmi açılış etkinliğine katılmak üzere, bir kişinin yol ve 3 gecelik otel konaklaması karşılanacak. 11 Nisan 2019 günü etkinlik sırasında bu kişi tanıtılıp, hikayesi okunacak.
  • İkincilik Ödülü: 2019 veya 2020’de düzenlenen bir IAU Sempozyumu katılım ücreti karşılanacak ve kısmi seyahat desteği (500 Euro’ya kadar) verilecek.
  • Üçüncülük Ödülü: Celestron Firstscope model teleskop hediyesi.

Ayrıca her kategoride ilk 5’e giren tüm katılımcılar bir sertifika alacaklar ve dilerlerse Brüksel’deki açılış etkinliğine katılabilecekler (kendi imkanları dahilinde).

 Hikayelerin son gönderim tarihi 15 Ocak 2019 Salı, 13:59 (TSİ)

Başvuru yapmak ve yarışma hakkında daha fazla bilgi için;

https://www.iau-100.org/under-one-sky-story-competition

 

Bağlantı:
Dr. Sinan ALİŞ
salis@istanbul.edu.tr
IAU Türkiye Ulusal Bilim-Toplum Koordinatörü (NOC)
Türk Astronomi Derneği Genel Sekreteri