Astronomi Dünyasındaki Kadınlar ve Kızlar Günü Kutlaması

IAU100 Sekreterliği 2019’un Şubat ayında, Birleşmiş Milletler’in uluslararası “Bilim Dünyasındaki Kadınlar ve Kızlar Günü” çerçevesinde etkinlikler düzenlenmesini desteklemektedir. IAU100 kutlamaları sekiz temada düzenlenmektedir ve biri de astronominin kapsayıcılığı ile ilgilidir. IAU100 bu tema altında, astronomide kapsayıcılık, eşitlik ve çeşitliliği desteklemek için yıl boyunca dünya genelinde çok çeşitli faaliyetler ve etkinlikler düzenlemektedir. Bu tema kapsamındaki etkinlikler, 11 Şubat 2019’da IAU100 Astronomi Dünyasındaki Kadınlar ve Kızlar Günü kutlaması ile başlayacak.

11 Şubat günü kapsamında düzenlenen etkinlikler, astronomi dünyasındaki kadınları kutlayarak, genç kızları astronomi alanında kariyer yapmaya teşvik etmek için iyi bir fırsat olacaktır. Herkesi Astronomi Dünyasındaki Kadınlar ve Kızlar Günü kutlamalarına katılmaya ve bu kapsamda etkinlikler düzenlemeye davet ediyoruz. Bu etkinlikler, halka açık konferanslar, çalıştayları ve daha fazlasını içerebilir. Kapsayıcı ve engelli vatandaşların erişimine açık etkinliklerin nasıl düzenleneceğine dair bilgileri ve ilham alabileceğiniz örnekleri bağlantılarda bulabilirsiniz. Astronomi dünyasındaki kadınları kutlamak için dünya genelinde 11 Şubat’ta düzenlenen etkinliklerin dışında, Şubat ayı boyunca bu kapsamda etkinlikler düzenlenebilir.

Kapsayıcı Astronomi websitesinde yeralan IAU100 teması, bu çerçevedeki tüm IAU100 etkinliklerini ve kaynaklarını bu temaya adayarak astronomide kapsayıcılığı, eşitliği ve çeşitliliği yaygınlaştırmaya çalışmaktadır. Ayrıca İlham Veren Yıldızlar Projesi ile astronomi araştırmalarına, iletişim ve gelişime yönelik yardımcı araçlar ve kapsayıcı uygulamalar ile çocukların, ebeveynlerin, öğretmenlerin ve astronomların ufkunun genişletilmesi amaçlanıyor.

2019’un sonuna doğru, 12-15 Kasım 2019 tarihleri arasında, Japonya Ulusal Astronomi Gözlemevi (NAOJ) tarafından Eşitlik, Çeşitlilik ve Kapsama için Astronomibaşlıklı bir IAU sempozyumu düzenlenecek.

Kapsayıcı Astronomi etkinliklerinizi IAU100 Türkiye sayfasına kaydetmek için; https://goo.gl/forms/NYvKG70YHdZmAual2 formunu kullanabilir veya IAU Türkiye Ulusal Bilim-Toplum Koordinatörü Dr. Sinan Aliş’le (salis@istanbul.edu.tr) bağlantıya geçebilirsiniz. Düzenleyeceğiniz etkinlikler önemli bir farkındalık yaratacak ve birçok genç kıza astronomi kariyeri için ilham kaynağı olacaktır.


Türkiye Etkinlikleri

ETKİNLİK TAKVİMİ için tıklayınız

Ege Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümünde düzenlenen etkinlik / 11 Şubat 2019
İSTEK Belde Bilim Merkezi / 11 Şubat 2019
Kültür Koleji KEV Salonundaki etkinlik / 11 Şubat 2019
Erciyes Üniversitesindeki etkinlik / 11 Şubat 2019

 

İletişim

Sinan Aliş
IAU Türkiye Ulusal Bilim-Toplum Koordinatörü
salis@istanbul.edu.tr
http://iau100.tad.org.tr

Hannah Harris
Proje Yöneticisi, IAU100 Kapsayıcı Astronomi
hannah.harris@wellesley.edu

Francesca Primas
Astronomi Çalışma grubundaki IAU Kadınları
fprimas@eso.org

Jorge Rivero González
IAU100 Koordinatörü
rivero@strw.leidenuniv.nl