100 Saat Astronomi Etkinlikleri

Bu proje, 10-13 Ocak 2019’da yıldız gözlemleri ve diğer astronomi ile ilgili etkinlikler organize ederek dünya genelinde herkesi yıldönümünü kutlamak için davet ediyor. Bu proje, mümkün olduğu kadar çok insanın, özellikle çocukların, gökyüzüne bir teleskopla bakarak evren hakkında temel bir bilgi edinmelerini hedeflemektedir. Oldukça ilginç etkinliklerle heyecan verici ödüller kazanma fırsatı olacaktır.

Türkiye’de düzenlenmekte olan 100 Saat Astronomi etkinlikleri aşağıdaki takvimden veya Etkinlik Takvimi sayfasından görülebilir.

Düzenleyeceğiniz etkinlikleri bu formu kullanarak IAU Türkiye Ulusal Bilim Toplum Koordinatörü‘ne iletirseniz, etkinlikleriniz aşağıdaki takvimde listelenir.

100 Saat Astronomi Etkinlikleri

10-13 Ocak 2019 tarihlerinde tüm Türkiye’de 30’a yakın farklı etkinlik düzenlendi. Yukarıdaki form aracılığıyla bize ulaşan etkinlikler Etkinlik Takviminde yayınlandı. Etkinlik düzenleyenler iau100@tad.org.tr adresine etkinlikleri ile ilgili kısa bilgiler ve fotoğraflar iletirlerse bu sayfada yayınlacaktır.


Ege’de 100 Saat Astronomi

Ege Üniversitesi, Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü, 10-11 Ocak 2019 tarihlerinde Fen Fakültesi konferans salonunda astronominin değişik alanlarında astronomiye meraklı herkese, üniversite öğrencilerinin yanı sıra, özellikle fen bilgisi, fizik, matematik, coğrafya, teknoloji, bilim-sanat merkezi öğretmenleri ile ortaokul ve lise öğrencileri için “EGE’de 100 Saat Astronomi” adıyla söyleşiler düzenlemiştir.

Toplamda 1350 kişinin katıldığı etkinlikte antik çağlardaki astronomiden başlayarak, gökadalar ve evren konusuna, çıplak gözle ve teleskoplarla yapılan astronomiden uydu teknolojilerine ve uzayda yaşama kadar geniş bir konu dağılımı altında 10 öğretim üyemiz tarafından sürdürülmüştür. Bunun yanı sıra hazırlanan bilgi posterleri önünde lisans ve lisansüstü öğrencilerimiz katılımcılara konuyla ilgili bilgilendirmelerde bulunmuşlardır.


Düzce BİLSEM’de 100 Saat Astronomi

Düzce Bilim ve Sanat Merkezi’nde Prof. Dr. Ethem Derman’ın katılımıyla bir e-konferans düzenlenmiştir. Konferansa toplam 50 öğrenci katılmıştır.

http://duzcebilsem.meb.k12.tr/icerikler/duzce-bilsemde-100-saat-astronomi_6372573.html


Kayseri Bilim Merkezi’nde 100 Saat Astronomi

Kayseri Bilim Merkezi’nde IAU100 etkinlikleri kapsamında düzenlenen etkinlikte bir dizi atölye ve uygulama yanısıra Türk Astronomi Derneği Başkanı Prof. Dr. İbrahim Küçük ve Erciyes Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri öğretim üyesi Dr. İnci Akkaya Oralhan tarafından konferanslar verilmiştir.


Kuşadası Makbule Hasan Uçar Anadolu Lisesi’nde
100 Saat Astronomi

Kuşadası Makbule Hasan Uçar Anadolu Lisesi’nde düzenlenen etkinlikte Prof. Dr. Zeynel Tunca ve Dr. Tansu Daylan ders verdiler, çeşitli atölyeler düzenlendi ve gözlem yapıldı.


İstanbul Üniversitesi’nde 100 Saat Astronomi

İstanbul Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü’nde düzenlenen 100 Saat Astronomi etkinlikleri İÜ Gözlemevi ve İÜ Amatör Astronomlar Kulübü işbirliği ile gerçekleştirilmiştir. Hava muhalefeti nedeniyle gece ve gündüz gözlem yapılamayan etkinliğe yaklaşık 300 kişi katılmıştır. Etkinlikte seminerler, müze ve tarihi teleskop ziyareti ve planetaryum gösterimleri gerçekleştirilmiştir. Konuşmalar Prof. Dr. Tansel Ak, Dr. Öğr. Üyesi Sinan Aliş, Dr. Korhan Yelkenci, Dr. Özgecan Önal Taş ve Prof. Dr. Adnan Ökten tarafından gerçekleştirilmiştir.


Göksu Ortakokulu’nda (Mut, Mersin)
100 Saat Astronomi

Mersin’in Mut ilçesine bağlı Göksu Ortaokulu’nda öğrenciler hazırladıkları gezegenler tiyatrosunu sunarak etkinliklere katkıda bulundular. Tiyatronun video kaydı için tıklayınız.


Küçükçekmece Şehit Mehmet Güder Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde
100 Saat Astronomi

Küçükçekmece Şehit Mehmet Güder Anadolu İmam Hatip Lisesi olarak  Uluslararası Astronomi Birliği’nin 100. kuruluş yıl dönümüne yönelik düzenlenen “100 Saat Astronomi” etkinliklerine “Evrenin Derinliklerine Yolculuk” konferası ile katıldık.  10 Ocak Perşembe günü gerçekleşen konferansımıza İstanbul Kültür Üniversitesi’nden Prof. Dr. Dursun Koçer ve Yrd. Doç. Dr. Ayşegül Yelkenci katıldılar. Prof. Dr. Dursun Koçer ortaokul öğrencilerine “Evrenin Derinliklerine Yolculuk” konferansında insanlığın geçmişten günümüze gökyüzüne olan merakı, buna yönelik çalışmaları ve Güneş Sistemi’nden bahsederken, Yrd. Doç. Dr. Ayşegül Yelkenci ise lise öğrencilerine Uzay araştırmalarının yan etkileri olan Spinoff konusu hakkında bilgi vermiştir. Konferans ile yaklaşık 140 ortaokul ve 160 lise öğrencisine ulaşılmıştır.